Naše malé zvířátko...

V létě roku 2007 jsme koupili malou Klapavku obecnou "Sternotherus odoratus".

Byla stará cca 9 měsíců. Po velkém zkoumání a sledování jsme dospěli že se jedná o samičku. Sehnat o tomto druhu jakékoliv  informace bylo náročné. Vše jsme si nakonec museli vyzkoušet sami aby jsme zjistili co jí vyhovuje.

Ještě jsem se nesetkala s tak aktivním a zvědavým zvířetem. Nejlepší je v noci když se snaží předělat celé akvárko...

Potrava:  nejvíce si oblíbila krill dále kuřecí  maso, hovězím (libovým) nepohrdne, játra výjmečně. Co se týče granulý tak je pěkně vybíravá. Zkoušeli jse jí dávat i cvrčka, ale bála se ho, nítěnky nežrala ani náhodou ale v nejbližší době máme v plánu vyzkušet plže, vejce se skořápkou atd...

Pravidelně tak 1x do měsíce dostává želví kondicionér, který samozřejmě sežere, ale je to zdroj vápníku a reptile olejíček (pomažu krunýř a kapičku do tlamičky) dobrý zdroj vitamínu D.

Vodu má: 26 °C a nezimujeme jelikož byla maličká

Tenhle rok kolem léta se nám obzvlášť vytáhla teď má cca 9 x 8 cm

 

 

No jo už nám vyrostla, tady je ještě jako drobeček ...

 

 želvičkaželvička

Obecné:

Klapavka obecná patří mezi malé druhy želv, krunýř dosahuje délky pouhých 14 cm. Dožívá se cca 15 let. Má vysoce klenutý oválný karapax a malý plastron tvaru kříže. Velkou hlavu a dobře vyvinuté nohy  Nohy klapavka používá ve volné přírodě při šplhání po kmenech stromů spadlých do vody. Při uchopení do ruky často vylučuje z pachové žlázy pižmový páchnoucí výměšek. Je rozšířená v jižní Kanadě a na východě a jihovýchodě USA. Většinu času tráví v mělké vodě rybníků a menších říček, pokud mají bahnité dno.

Je to masožravá želva a rostlinná potrava zaujímá jen zanedbatelný podíl její stravy né-li žádný. Velký význam  má přísun vápníku v potravě. Jeho nedostatek vede k deformacím a měknutí krunýře, až k úhynu. Želvy jsou velmi žravé a proto si musí chovatel dát pozor na jejich ztučnění, které způsobuje zdravotní problémy, neplodnost.